DealMakerz

Complete British News World

Olympic Games 2021 July 31 - Highlights and Programs of the Day

Olympic Games 2021 July 31 – Highlights and Programs of the Day

Saturday July 31

00.30–08.30 Men’s Golf 3rd Round

00.30–02.25 Mixed Relay Triathlon

01.00–09.00 Surfing competition day

01.30–04.00 Taming Redsport, individual and team, day two

02.00–05.00 Women’s Athletics 400 hurdles qualifier, discus qualifier, men’s pole vault qualifier, 800m, women’s 100m hurdles heats, men’s 100m attempt

02.00–09.00 BADMINTON men’s singles quarter-finals, women’s doubles semi-finals

02.00–04.50 BEACHVOLLEY BASIC GAME

02.00–05.30 Women’s handball, team games

02.00–05.00 Women’s Rugby Club placement and semi-final matches

02.00–07.50 SHOOTING SPORT Mixed Team Trap Qualifier and Final

02.00–05.50 Women’s volleyball Dominican Republic vs Kenya, USA vs Russia

02.30 – 04.15 Archer Round of 16 for men

02.30–06.15 LANDHOCKEY WOMEN’S CHINA – NEW ZEALAND, ARGENTINA – AUSTRALIA

03.00–08.20 Saber Ladies Fencing Team

03.00–06.45 LANDHOCKEY Women’s Japan – Spain, India – South Africa

03.00–05.50 Men’s Water Polo, team games

03.10–05.20 Seeding CYCLING BMX Park

03.30–05.20 Men’s 100m butterfly final, women’s 200m backstroke, 800m freestyle, men’s and women’s 50m freestyle semi-finals, 4x100m mixed relay final

04.00–06.55 Women’s boxing – 57 kg in the semi-finals, – 75 kg in the quarter-finals, men – 52 kg and 63 kg – the 16th final

04.00–07.30 JUDO mixlag

04.50–07.00 Men’s 81kg & 96kg Weightlifting Set

05.00–08.00 First inning baseball

05.00-11.00 Finnish Sailing Canoe, 49er, 49er FX, Nacra 17, Race Medals RS.X

05.00–10.10 Women’s Sports Shooting 50m Rifle, Half Match

05.00 – 13.00 Women’s Bronze Singles and Final, Women’s Doubles and Mixed Bronze matches

06.00–08.25 Men’s Gymnastics Trampoline Qualifiers and Finals

06.40–08.40 Baseball first round

07.00–09.50 Men’s Water Polo, team games

07.15-10.45 Women’s handball, team games. Brazil – Sweden

See also  Andreas Kramer fell into the Folksam GP

07.20 – 11.10 VOLLEYBOLL Women ARGENTINA – TURKEY, SERBIA – BRAZIL

07.45-10.20 Archer Men’s Quartz – Semi-finals

08.00–10.50 BEACHVOLLEY BASIC GAME AND Lucky looser

08.00–09.30 Women’s 3m vault jump semi-finals

08.50-11.00 Men’s weight group A, 81 kg

09.15-11.15 Handball, women’s, team matches Brazil – Sweden

09.30 – 12.00 Women’s Rugby Club, Bronze Match and Finals

10.00-12.55 Women’s boxing – 57 kg in the semi-finals – 75 kg in the quarter-finals – 52 kg for men and – 63 kg in the round of 16

10.00 – 13.00 Men’s Football Quarter-finals

10.00-12.40 JUDO Mixed Team, Bronze Match and Final

10.20 – 12.20 first round of baseball

11.00–16.00 BADMINTON Women’s Singles Semifinals, Bronze Match and Men’s Doubles Final

11.00–14.00 Men’s Football Quarter-finals

11.20 – 14.10 Men’s Water Polo, Team Games

11.30-13.40 Saber Ladies Team Fencing, Bronze Match and Final

11.30 – 15.15 LANDHOCKEY LADIES GERMANY – NETHERLANDS, IRELAND – GREAT BRITAIN

12.00-14.55 Men’s Long Jump Qualifier, Women’s 100m Long Jump Qualifier, Men’s 100m Trials, Discus Final, Women’s 800m Semi-final, Women’s 4x400m Mixed Relay Women’s 100m Final

12.00-15.00 Men’s Football Quarter-finals

12.30–16.00 Women’s handball, team games

12.40 – 16.30 VOLLEYBOLL WOMEN’S JAPAN – SOUTH KOREA, CHINA – ITALY

12.50-15.00 men’s weight group A, 96 kg

13.00–15.50 BEACHVOLLEY BASIC GAME AND Lucky looser

13.00 – 16.00 Men’s Football Quarter-Final Rounds

14.00-16.00 Baseball first round